Поради для батьків щодо музично-естетичного виховання дітей

 

1.Співайте разом зі своєю дитиною вдома колискові, забавлянки, пісні-небилиці.

2.Слухайте разом музику в живому виконанні, аудіозаписі.

3.Музикуйте на музичних інструментах – справжніх, іграшкових чи виготовлених власноруч.

4.Імітуйте голоси персонажів під час читання казок.

5.Влаштовуйте вдома імпровізовані танцювальні виступи.

6.Готуйте разом з дитиною музичні номери, виступи-сюрпризи до родинних свят.

7.Грайтеся в музичні ігри.

8.Поєднуйте діяльність дитини в побуті з творчістю.

9.Підтримуйте розмову з дитиною, коли вона ділиться своїми музично-естетичними враженнями.

10.Поповнюйте домашню музичну фонотеку музичними казками, дитячими піснями, мюзиклами тощо.

 

 

 

Види музично-дидактичних ігор


  • Спокійні. Діти спокійно прослуховують музичні твори. Їх завдання полягає в тому, щоб з місця, правильно визначити мелодію.

 

  • Рухливі. Побудовані на принципі рухової активності, динамічності, швидкості і спритності. Малюкам потрібно реагувати на музичні руху певними діями.

 

  • Хороводного типу. Підходять для великої кількості учасників. Змагаються один або два кола-хороводу. Приміром, діти першого кола повинні відгадати звучання мелодії низького регістру, а малюки другого - високого і т. д.Музично-дидактичні ігри гарні ще й тим, що їх можна застосовувати, як у дитячих дошкільних закладах, так і вдома. Діти люблять музику і особливо ігри. Кількість учасників починається від трьох.
Дуже важливо заздалегідь продумати нагороду для переможців. Це може бути виконання дорослим улюбленої пісеньки або інший музичний сюрприз.

 

Приклади музичних ігор

  •       Музично-дидактична гра «Три ведмедя» - вчить дітей розрізняти звуки по їх висоті. Потрібно комплект зображень з картону ведмедів великого, середнього і маленького формату. Діти отримують картинки різних розмірів. Завдання гравців - вчасно «вивести ведмедика погуляти» (пересувати по столу). Якщо звучить звук нижнього регістру - на прогулянку відправляються великі ведмеді, середнього регістра - поменше, високий - ведмежата. Переможцем вважається той, хто частіше за всіх точно виконував завдання.

 

  • Музично-дидактична гра «Зайці» - розвиває почуття ритму і слухове сприйняття. Для гри потрібні дві картки із зображенням танцюючих і сплячих зайчат. Ведучий показує картинку і включає танцювальну або спокійну музику. Діти ж повинні відгадати, яка мелодія відповідає зображенню. Такі вправи допомагають вміння порівнювати і розрізняти музику.

 

  • Музично-дидактична гра «Теремок» - розвиває слухове сприйняття. Малюкам розповідається початок казки про «Теремок». Потім звучить певна мелодія, що відповідає характеру персонажа казки. Завдання учасників - правильно вгадати мелодію, яка підходить тому чи іншому казковому герою.

 

  • Дидактична гра «Музичні інструменти» - розвиває тембровий слух. Поперемінно включаючи різні музичні фрагменти, малюкам демонструються картинки музичних інструментів (бубон, балалайка, гітара, барабан і т. д.).
  • Музично-дидактична гра «Дзвіночки» - виробляє вміння розрізняти звук за його гучності. Учасники розподіляються на три групи, при цьому кожна одержує один з трьох видів дзвоників (великі, середні і маленькі). Коли звучить дуже гучна мелодія, гравці повинні підняти вгору великі дзвіночки, помірна мелодія - середні, а якщо тиха - маленькі дзвіночки.Музично-дидактичні ігри - це прекрасний шанс розвинути загальний рівень музикальності малюка і пробудити інтерес і любов до музики.

 

 

 

Музика в житті малюків

У дитини одним із перших формується слуховий аналізатор, тож музика найраніше серед усіх видів мистецтв стає доступною для сприйняття дитини. Приємні, злагоджені звуки потрібні для гармонійного фізичного та інтелектуального розвитку дитини і у лоні матері, і після народження. Вони сприятливо діють на настрій дитини, викликають у неї відчуття задоволення.

Благодатні звуки                                                                                      

Медики стверджують, що нестача у житті сучасних дітей благодатних звуків; викликає хвороби. Дзюркіт струмка, шелест листя, щебетання птахів та багато інших звуків, серед яких людина жила впродовж тисячоліть, сьогодні змінилися на гул реактивних літаків, гуркотіння автомобілів та побутової техніки. Дитина частіше чує постріли, лайливі слова, зойки жаху з телевізору, ніж ніжний спів матері. Прикро, але батьки зазвичай не надають цьому значення, вони просто не знають, що благодатні звуки природи та музики  мають величезний вплив на організм на фізіологічному рівні.                                                                                   

 Доведено, що музика може заспокоювати чи збуджувати нервову систему, прискорювати чи уповільнювати роботу серця та дихання, нормалізувати артеріальний тиск, підвищувати рівень ендорфіну (речовини, яка виробляється в мозку і сприяє підвищенню життєвого тонусу людини, усуненню больового синдрому), регулювати температуру тіла, активізувати імунітет, стимулювати вироблення гормонів, що блокують стрес.                                                                      

Вплив музики на психологічний стан людини                                              

Музика має потужний психологічний вплив на людину. З огляду на це важливо звернути увагу яку музику слухають батьки та їхні діти. Збуджуюча, гучна музика, що виражає агресивний настрій, позбавляє людину - і дорослого, і дитину - стану врівноваженості, спокою, а за певних умов, наприклад, на рок-концертах, спонукає до руйнівних дій. Особливо протипоказана така музика гіперактивним, розгальмованим дітям зі слабким контролем - вона підсилює негативні прояви у їхній поведінці. Спокійна музика дарує відчуття радості, любові; здатна гармонізувати емоційний стан і дорослого, і маленького слухача. Таку музику можна використовувати перед сном, щоб допомогти дитині заспокоїтися і розслабитися. Коли дитина ляже у ліжко, батьки можуть увімкнути спокійну, тиху, мелодійну, м'яку музику та попросити дитину заплющити очі, уявити себе в лісі, на березі моря, у саду або в будь-якому іншому місці, яке викликає позитивні емоції. Потрібно звернути увагу дитини на те, як розслабляється і відпочиває кожна частина її тіла.

Інтонація мовлення людини також надзвичайно потужно впливає на свідомість: і того, хто сприймає це мовлення, і того, хто, власне, говорить.

Внутрішній стан, думки, ставлення до світу ми втілюємо в інтонації свого мовлення. А те, що ми говоримо, і як це вимовляємо відповідно накладає  відбиток на психологічний стан слухача, впливає на наші стосунки з ним. Наприклад, грубий, різкий голос дорослого може викликати у дитини сильний переляк і стан заціпеніння. Постійно роздратований, незадоволений голос породжує у слухача відчуття, що його не люблять і не цінують як особистість. Натомість навіть відмова, виголошена дитині спокійним, м'яким, немов співчуваючим голосом, допомагає дитині легше примиритися незадоволеністю її бажання.                                                                                                  

Домашні музичні заняття                                                                                                   

Усі чинники, про які йшлося, певною мірою впливають на розвиток власне музичних здібностей дитини. Батькам слід знати, що музичні здібності у дитини можуть виявлятися дуже рано, проте якщо ви не помічаєте особливих їхніх проявів - однозначні ВИСНОВКИ про ЇХ відсутність теж неварто робити. Лише систематична турбота батьків про прилучення дитини до музики зможуть закласти в ній «ядро» музичності. Для цього батькам потрібно набратися терпіння. Раджу приділяти музичному розвитку дитини хоча б 3-5 хвилин на день, і результат не забариться.  

Найважливіше завдання для дорослих - навчити дитину уважно слухати музику.Окрім того, потрібно дбати й про розвиток у дитини співочих навичок, уміння ритмічно рухатися під музику.                                                                 

Більшість батьків не мають музичної освіти, та це й не обов'язково. Достатньо вміти чисто співати, правильно інтонувати мелодії, виразно я  виконувати танцювальні рухи. Вдома можна повторювати репертуар, з яким дитину ознайомлюють у дитячому садку. Крім того, на домашніх музичних заняттях є можливість ознайомлювати дітей з новими музичними творами, які знають батьки. Але потрібно зважити на те, що ці твори мають бути зрозумілими дітям. Дитина дуже емоційно реагує на голос і рухи своїх батьків, із задоволенням наслідує їх. Збагатити уяву дитини про звукову  палітру музики допоможуть також різноманітні музичні інструменти і наприклад, бубон, барабан, трикутник). З часом батьки зможуть укомплектувати оригінальний домашній оркестр із простих музичних інструментів; влаштувати імпровізований виступ такого оркестру перед  гостями та родичами, або навіть залучити і їх до спільного музикування. Така творчість принесе неабияке задоволення насамперед дитині.                                    

Усі батьки хочуть угледіти у своїй дитині хоча б маленький паросток майбутньої талановитої особистості. Крім того, усі хочуть бачити свою дитину доброю, чуйною, такою, що розуміє і цінує красу навколишнього світу. Ці чудові людські риси можна виховати за допомогою мистецтва. Тож раджу батькам не втрачати дорогоцінного часу і почати сіяти зернини творчості у своїх дітях уже з раннього віку. З музикою робити це суцільне задоволення!